Robert Małecki to jeden z przedstawicieli młodego pokolenia polskich pisarzy powieści kryminalnych, który jest powszechnie doceniany przez krytykę i kolegów po fachu. W samych superlatywach wypowiadali się o nim między innymi Wojciech Chmielarz czy Katarzyna Bonda. O tym, co decyduje o fenomenie tego pisarza, najlepiej jest wywnioskować na przykładzie jego najnowszej książki, którą zatytułował Najsłabsze ogniwo (https://www.taniaksiazka.pl/najslabsze-ogniwo-robert-malecki-p-1571669.html).

Opowieść pisarza o pisarzu

Głównym bohaterem książki Małeckiego jest Piotr Warot, który zajmuje się na co dzień pisaniem powieści obyczajowych. Jego wakacje, na które czekał bardzo długo, przerywa wieść o tajemniczym zaginięciu swojego brata i jego dziewczyny. Choć wszyscy wokół zapewniają go, że para udała się najpewniej na spontaniczny, romantyczny wyjazd, Warot słusznie spodziewa się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Najsłabsze ogniwo jest bardzo specyficznym rodzajem kryminału, ponieważ jest to powieść bardzo intymna, podszyta mocnym wątkiem obyczajowym. Główny bohater nie jest przy tym żadnym detektywem ani dziennikarzem, lecz po prostu osobiście zaangażowanym w sprawę członkiem rodziny, który stara się za wszelką cenę odkryć prawdę na temat tajemniczego zaginięcia. Nie jest to również powieść, w której bohater poznaje fakty poprzez śledztwo i analizę wskazówek – jedyną bronią Piotra Warota jest w tej historii świadomość, że osoby z jego najbliższej rodziny zdają się coś przed nim ukrywać, co zmusi go do przełamania spirali kłamstw w celu poznania prawdy o swoim bracie i jego dziewczynie.

Dramat na toruńskiej wsi

Najsłabsze ogniwo to bardzo angażująca, odbiegająca od normy powieść kryminalna. Nie często bowiem zdarza się tak, że antagonistami w historii są tak naprawdę członkowie rodziny głównego bohatera, którzy usilnie starają się trwać w pewnej iluzji i są gotowi walczyć o to, by ją utrzymać. Intymna historia o problemie, który mógłby się zdarzyć w każdej rodzinie, wydaje się bardzo trafnym i świeżym pomysłem na powieść kryminalną z doskonałym wątkiem obyczajowym.

 

 

Fabian